Здійснення контролю за цільовим витрачанням коштів на утримання дитини (аліментів)

аліментиЖиття, на жаль, інколи складається так, що розлучившись, подружжя стикається з проблемою: з одного боку, – як отримати аліменти, а з іншого, – як контролювати витрачання цих коштів.

Чи завжди аліменти використовуються за призначенням? Якщо ні, - то що робити?

Борівське бюро правової допомоги, в межах правопросвітницького проекту «Я маю право», консультує*:

Подібний контроль здійснюється одним із батьків або іншим законним представником дитини, разом з яким вона проживає. Безпосередньо зазначений контроль здійснюють органи опіки та піклування, проводячи інспекційні відвідування одержувача аліментів. Зацікавлений в цьому платник аліментів має скласти та подати відповідну заяву. Аби підтвердити сплату аліментів, разом із заявою платник аліментів обов'язково має подати розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за останні 12 місяців, виданий відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, а також відомості про місце проживання отримувача аліментів. У разі повторного впродовж року звернення платника аліментів із заявою про проведення інспекційного відвідування подається розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за період, що минув з дати проведення попереднього інспекційного відвідування.

Якщо аліменти на дитину сплачуються не за рішенням суду (за домовленістю між батьками дитини, договір між батьками про сплату аліментів на дитину), платник аліментів надає копії інших документів, що підтверджують сплату аліментів на дитину та їх розмір. При цьому, наявність заборгованості зі сплати аліментів є підставою для відмови платнику аліментів у проведенні інспекційного відвідування одержувача аліментів.

В ході проведення інспекційного відвідування здійснюється обстеження умов проживання дитини для визначення рівня задоволення її індивідуальних потреб. При цьому береться до уваги розмір аліментів, що сплачуються на дитину. Якщо розмір аліментів, що сплачується на дитину, не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку (на кожну дитину), оцінюється рівень забезпечення її базових потреб: забезпечення харчуванням, необхідними ліками у разі потреби, одягом та взуттям відповідно до сезону, іграшками та іншими засобами для розвитку та навчання дитини відповідно до її віку. У разі якщо розмір аліментів складає понад два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку (на кожну дитину), підтвердженням цільового використання аліментів на дитину можуть бути: наявність облаштованих відповідними меблями та речами місць для сну та відпочинку дитини; її розвитку та навчання; приміщень для прийняття їжі та санітарно-гігієнічних потреб; обладнання для занять спортом; музичних інструментів; відвідування дитиною навчальних курсів, гуртків та секцій; відкриття на ім'я дитини банківського рахунку; витрати на оздоровлення та лікування дитини, придбання засобів реабілітації тощо.

Якщо дитина досягла такого віку та рівня розвитку, що може висловити свою думку, проводять бесіду з дитиною для з'ясування рівня задоволення її індивідуальних потреб, зокрема у харчуванні, забезпеченні необхідним одягом, іншими речами та засобами, необхідними для її належного догляду та розвитку.

У разі якщо під час обстеження умов проживання дитини не вдалося об'єктивно з'ясувати стан задоволення її індивідуальних потреб, служба у справах дітей може звернутися із запитами до закладів освіти, охорони здоров'я або соціального забезпечення, до надавачів житлово-комунальних послуг.

Чеки, квитанції, довідки та інші документи для підтвердження цільового використання коштів одержувач аліментів може надати виключно за власним бажанням та за умови їх наявності. Також виключно за власним бажанням одержувач аліментів може надати письмове пояснення щодо цільового їх використання, яке долучається до висновку за результатами проведення інспекційного відвідування.

Протягом 5 робочих днів після проведення інспекційного відвідування складається відповідний висновок, а його завірені копії надсилаються рекомендованими листами з повідомленням про вручення платнику та одержувачу аліментів.

Якщо за результатами проведеного інспекційного відвідування виявлено ознаки, що можуть свідчити про нецільове витрачання аліментів, платник аліментів відповідно до статті 186 СКУ, має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.


Головний спеціаліст Борівського бюро
правової допомоги                                                                           О.Малій


_____________________
* Борівська районна рада лише розміщує на своєму сайті інформаційні оголошення та не несе відповідальності за їх зміст та достовірність. 

Додаткова інформація